Dr Peter Bennett sugeruje, że każdy przynajmniej raz w roku powinien przejść oczyszczajacy organizmu detoks. Jednak wyłącza z tego kobiety w ciąży lub karmiące piersią, osoby z poważnymi przewlekłymi chorobami, z nowotworami czy gruźlicą. W takich sytuacjach zawsze najpierw należy zasięgnąć opinii lekarza czy możemy przeprowadzic kurację oczyszczającą.
Dziś, gdy jesteśmy coraz bardziej narażeni na toksyny środowiskowe (w powietrzu, wodzie, pożywieniu, w kosmetykach, przyjmijemy leki, i używki itp.) oczyszczajacy organizm detoks jest jeszcza bardziej ważnym, niż kiedykolwiek wcześniej. Stwierdzenie jednego lub więcej wyszczególnionych poniżej objawów przemawia za przeprowadzeniem oczyszczajacego organizm detoksu:
|
|
Najpierw zmniejsz obciążenie organizmu toksynami. Wyeliminuj alkohol, papierosy, nadmiar mocnej kawy, rafinowany
cukier i tłuszcze nasycone oraz wszystko to, co działa jak toksyny i jest obciążeniem dla organizmu w procesie zdrowienia.
Zminimalizuj stosowanie w gospodarstwie domowym "chemicznych" środków czyszczących oraz "chemicznych" kosmetyków i produktów higieny osobistej
(zmywacze, szampony, dezodoranty, preparaty higieny jamy ustnej) i zastąp je w miarę możliwości naturalnymi zamiennikami.
Innym negatywnym elementem dla odzyskania dobrego zdrowia jest stres (zwłaszcza jego, nadmiar określany jako distress).
Nadmierny stres wyzwala w naszym organizmie uwalnianie hormonów stresu, takich jak m. in. adrenalina, która w większych ilościach prowadzi
do uruchomienia kaskady wolnych rodników i stresu oksydacyjnego oraz spowalnia działanie enzymów detoksyfikujących w wątrobie.
Różne techniki relaksacyjne (joga,
qigong, medytacja) mogą być prostymi i skutecznymi sposobami
na uwolnienie od nadmiaru stresu.





Spośród wszystkich narządów biorących udział w oczyszczanie organizmu, do których należą wątroba, nerki, płuca, skóra, śledziona i układ limfatyczny, najpotężniejszym i najbardziej podatnym na regenerację organem jest wątroba. Funkcje odtruwające wątroby dotyczą neutralizacji różnych toksyn, w tym alkoholu i amoniaku (przekształcanie w mocznik), jak również sprzęgania i degradowania hormonów, przemiany leków i różnych substancji, itp.
I Faza detoksykacji: obejmuje zachodzące w wątrobie procesy utleniania, redukcji, hydroksylacji, dezaminacji i metylacji. Procesy te wymagają obecności enzymów mikrosomalnych (cytochrom b5 i P-450) i cytoplazmatycznych.
II Faza detoksykacji: polega na przemianie substancji do ich pochodnych glukuronidowych, siarczanowych, taurynowych i glicynowych. Dzięki tym procesom związki lipofilne ulegają przekształceniu w rozpuszczalne w wodzie i mogą ulegać wydaleniu z moczem lub żółcią.







